vitamíny
Atopický ekzém Doplňky stravy Péče o pokožku Strava

Suplementace vitamínů pro atopiky a kde je nalézt přirozeně ve stravě

Využívání doplňků stravy je v dnešní době obrovský fenomén. Každý suplementuje kde co, a občas aby se v tom čert vyznal. Na trhu existuje nesčetně mnoho firem, nabízející dle jejich slov pro vaše zdraví to nejlepší. Jak se ve spleti nabízených produktů vyznat? Které vitamíny a jiné doplňky stravy jsou klíčové pro osoby trpící atopickým ekzémem? Ráda se s vámi v dnešním článku podělím o to, jaké výživové doplňky užívám a co jsem o této problematice pochytila.

Když se zeptáte svojí babičky, zjistíte, že určitě žádné doplňky stravy nikdy nebrala a ve většině případů byla celý život zdravá jako řípa. Všechny vitamíny a minerály se dříve bez problému získávaly ze stravy. Bohužel potraviny, které dnes konzumujeme, již neobsahují uspokojující množství potřebných mikronutrientů a stoupá počet lidí s potravinovými intolerancemi a alergiemi. V minulém článku jsem již zmiňovala, že například nedostatkem vitaminu D trpíme určitě všichni, a to z mnoha důvodů. Netrávíme tolik času venku na slunci, protože přes půlku dne strávíme zavření v kancelářích, v zimě ze slunce vitamín D nezískáme a nežijeme v přímořské oblasti, abychom si dopřávali kvalitní rybí speciality.

Při výběru doplňků stravy je důležité koukat na množství v jedné dávce. Ono totiž pokud je napsáno, že máte brát jednu tobolku denně a ta obsahuje např. 100 % denní dávky, tak to stejně ani zdaleka nevstřebáte. Dále je zajímavé v čem se daný vitamín rozpouští nebo jaký jiný vitamín mu pomáhá ve vstřebávání. Pokud možno preferuji kapalné formy doplňků, aby se rychleji dostaly tam, kam mají, do krevního řečiště. Plus to také na mě působí psychicky dobře, že „nezobu“ léky. Další formou jsou lipozomální vitamíny, které se chvástají až 90% vstřebatelností.

Vitamin D

Vitamín, pro který si jezdíme na dovolenou k moři. Vitamín, který je zodpovědný za náš imunitní systém. Vitamín, kterého máme nedostatek. Jeho suplementaci bychom měli určitě zařadit během zimních měsíců. Kůže s atopickým ekzémem může být ale citlivá na slunce, proto ani v létě atopici nemusí dosahovat potřebných hodnot, protože se slunci vyhýbají. Určitě to znáte, místo opálení rudneme. Déčko má také protizánětlivé účinky a společně s vápníkem, fosforem, vitaminem K a hořčíkem je podstatný pro naše kosti. Doplňovat bychom měli využitelnější formu vitamínu, a to D3. Přínosy pro zdraví se zvýší, když se D3 kombinuje s K2. Vitamín D je lipofilní tedy rozpustný v tucích. Přírodně se vyskytuje v tresčích játrech a tučných rybách. Kupuji už dlouho tento.

To, jak na tom s vitamínem D jste, si můžete nechat otestovat. Požádejte o to lékaře (asi nebude moc ochotný) nebo to lze samozřejmě na různých soukromých klinikách, ale zaplatíte. Vitamín D vám lékař může i předepsat, kapky jsou silné a určitě se řiďte doporučeným dávkováním, protože předávkování déčkem je toxické. Většinou lékaři předepisují Vigantol, na který jsem moc dobrých názorů bohužel nečetla.

Omega 3

Esenciální mastné kyseliny mají protizánětlivé účinky. Dnešní doba nás naštěstí uchrání od polykání rybího tuku za dob našich babiček, ačkoli je to stále nejúčinnější proces. Problém není pouze nedostatek omega 3, ale určitá disbalance mezi 3 a 6. Omega 6 naopak přijímáme příliš. Poměr by měl 1:2. A kde „trojkové“ mastné kyseliny hledat? Ryby a mořské plody, vlašské ořechy, chia semínka, lněný olej. Atopikům se doporučuje omega 3 doplňovat.

B12

Po vitamínu B12 mi ustaly křeče a brnění končetin. Vždy jsem na to užívala hořčík, jak se doporučuje, ale ten nic nezlepšil. Stěžejní je pro vegany a vegetariány, protože ho prakticky lze získat pouze ze živočišných produktů a tělo si ho samo nedokáže vyrobit. Znám spoustu lidí, kteří se kvůli kožním problémům rozhodli pro veganství a sama jsem přes měsíc nejedla ani maso, tak určitě doplňujte B12! Jeho nedostatek ohrožuje proces krvetvorby a funkci centrální nervové soustavy.

vitamíny D
Oblíbila jsem si kapky od VivoLife v kapkách, tento set si můžete koupit dohromady.

Probiotika

Zdravá střeva, zdravý mikrobiom, zdravá kůže. Souvislost střev a kůže se čím dál více potvrzuje v různých studiích. Propustnost střev dokonce může (nejen) ekzémy a jiná kožní a autoimunitní onemocnění spouštět. Současný uspěchaný a nezdravý životní styl náš mikrobiom poškozuje. Problematice se hodně věnuje Institut funkční medicíny a Jan Vojáček.

Vhodné je tedy naše střeva podpořit probiotiky a prebiotiky. U atopiků se to doporučuje ještě dvojnásob! Já už druhým rokem používám SYMPROVE. Dříve jsem vždy sáhla po čemkoli v lékárně, ale už jsem chtěla vzhledem k mým problémům něco pořádného, kvalitního. Symprove má tekuté složení, obsahuje živé bakterie, které působí až ve střevech. V každé dávce je asi deset miliard jednotek tvořících živé kolonie. Symprove se užívá ráno nalačno a doporučuje se vyzkoušet 12 týdenní program pro docílení maximálních účinků.

Je ale důležité pochopit, že Symprove je doplněk stravy a ne lék. Pokud budete od rána do večera jíst Mekáč nebo porušovat svá dietní omezení např. kvůli alergiím či jiným problémům, žádná probiotika vás nespasí. Je to jako když si koupíte domů orbitrek a budete na něj odkládat oblečení!

Čím ještě potěšit svoje střeva? Kysané a fermentované výrobky jsou geniální! Já si vychutnávám kysané zelí. Ale udělat si tzv. pickles můžete třeba z řepy, květáku, čínského zelí, zkrátka na co máte chuť. Návod jak na to, je třeba zde. Nejím mléčné výrobky, a tak si užívám fermentované produkty z kokosu s živými probiotickými kulturami Wild & Coco. Za mě je to chutná alternativa k mléku plná zdraví!

Ostropestřec

Ostropestřec mariánský je bylina s příznivými účinky pro náš organismus. Skvělá je tinktura, kterou si můžete kapat třeba do sklenice s vodou. Teď ale piju čaje z plodu ostropestřce. Nejúčinnější forma je ale prý konzumovat drcené plody přímo. Jedná se o antioxidant, který podporuje naši imunitu. Pozitivní vliv má hlavně na naše játra. Doporučuje se ale také při alergiiích, k detoxikaci organismu, jako podpora při léčbě kožních problémů, migrénách nebo ke snižování hladiny cholesterolu. Vzhledem k tomu, že konzumuji hlavně maso a zeleninu, ostropestřec je určitě vhodný přírodní doplněk stravy. Čaj je v podstatě bez chuti, plody chutnají jako hořká semínka. Kupuji si plody v Oxalis.

Allimax

Na toto přírodní antibiotikum jsem narazila teprve nedávno. Je to v podstatě drcený česnek. Česnek používaly už naše babičky a dodnes patří mezi časté „babské rady“ na různé neduhy. Abychom do sebe ale dostali potřebnou účinnou dávku, museli bychom denně zkonzumovat min. 400 stroužků, tolik obsahuje jedna tableta. S ekzémem často souvisí infekce bakterií Zlatý stafylokok a je poté nutná ATB mast. Ráda bych se tomu vyhýbala, a proto zkouším Alimax. Ohlasy a recenze na něj byly skvělé. Pokud nepomůže, alespoň do sebe člověk necpal nic chemického a umělého.

Vitamin C

Osvědčená klasika. Jeho suplementace nemusí být úplně nutná. Vitamín C můžeme velice snadno získávat z našeho talíře. Můžeme ho doplňovat při snížené obranyschopnosti, stresových situacích, zkrátka když jsme více oslabení. Upřímně ho doplňuji jen občas. A v jakých potravinách tedy nalezneme vitamin C? Brokolice, růžičková kapusta, černý rybíz, šípek…

Jaké další vitamíny jsou pro ekzematiky důležité?

Zinek a selen

Zinek v kombinaci s céčkem zvyšuje pomáhá bojovat s infekcemi v kůži, proto se také často na mokvající rány doporučuje zinková mast. Spolu se selenem udržuje normální stav vlasů, pokožky a nehtů. Nalezneme je vnitřnostech, sýrech, semínkách, oříškách a celozrnném pečivu. Selen je také třeba v avokádu.

Vitamín A

Nijak ho nedoplňuji. Nachází se v živočišných produktech, nejvíce v hovězích játrech, dále v mléčných výrobcích a zelenině (nejvíce mrkev). Bohužel se samozřejmě často u kožních problémů objevuje intolerance mléčných výrobků. Takže samozřejmě jezte, co smíte. Jeho nedostatek může způsobit častější infekce a zánět na kůži.

Co jsem ještě zkoušela?

Stále se objevuje něco nového, co někomu pomohlo s ekzémy a já zkouším a zkouším. Na detoxikaci jsem vyzkoušela také křemelinu. Po jejím užívání podle doporučení 3 týdny jsem nezaznamenala žádné zlepšení. Také se ke mně dostalo hodně názorů, že je sice skvělá, ale také hodně agresivní a střeva může vyčistit „až moc“.

Hodně jsem zkoušela přírodní prášky typu maca nebo baobab, které mají zlepšovat fyzické a psychické zdraví. Baobab je zdrojem vitaminu C, přispívá tedy k normální funkci imunitního systému a podporuje tvorbu kolagenu. Já jsem na sobě blahodárné účinky nezaznamenala.

Dále mne zaujalo MSM, což je zdroj biologicky vázané síry. Na fóru o atopickém ekzému si to lidé vychvalovali jako přírodní antihistaminikum (čti: proti svědění). Zázraky se nekonaly.

Další přírodní antibiotikum je tinktura z lichořeřišnice. Hodně atopiků ji na bakteriální infekce používá. Může se přidávat třeba i do koupele. Rozhodně s ní nic nezkazíte.

Propadla jsem i zázračnému hitu s názvem kolagen. Konkrétně jsem zkoušela Collalloc. Neustále se všude pře názor, zda je lepší živočišný nebo rostlinný kolagen. Obrázek si asi udělejte sami, vegani mají asi volbu jasnou. Většina žen si kolagen kupuje na vyhlazení a omlazení pleti, na redukci vrásek. To úplně můj cíl nebyl. Chtěla jsem zvýšit hydrataci a pružnost vysušené atopické pokožky. Asi nemůžu říct, že to bylo úplně k ničemu. Přišlo mi, že to bylo o fous lepší během užívání, brala jsem ho asi 3 měsíce. Uvádí se, že klidně můžete pozorovat účinky až třeba po půl roce. Rychlost vstřebávání umocňuje vitamin C. Kamarádka, která studuje medicínu, mi ale pak řekla, že je to hrozná blbost. Na kolagen by mě opravdu zajímal váš názor a zkušenosti.

Ráda bych upozornila, že nejsem lékař ani odborník. Veškeré informace jsou má osobní zkušenost a získané informace z knih, internetu či podcastů, nechci nikomu radit, co by měl jak suplementovat a určitě se o všem poraďte se svým ošetřujícím lékařem. Doporučuji podcast od Cukfree o vitamínech.

Určitě se nebojte mi oponovat a sdělit váš názor.

Znáte někoho ve vašem okolí, kdo trpí atopickým ekzémem nebo třeba lupénkou? Trpíte ekzémem vy sami? Připojte se do uzavřené skupiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..