ekzém a sprchování
Atopický ekzém Kosmetika Péče o pokožku

Péče o citlivou atopickou pokožku během mytí

O suchou, citlivou pokožku s atopickým ekzémem je nutné se pečlivě starat i pod proudem tekoucí vody. Voda totiž paradoxně pokožku vysušuje! Jaké používat produkty? Jak často se vlastně koupat nebo co znamená pravidlo tří minut? Všechno se dočtete v tomto článku, který se věnuje mytí atopické pokožky.

Srovnání produktů na mytí

Stejně jako jsem poskytla své zkušenosti s krémy, se ráda podělím o přípravky do koupele či sprchy. S mydlením to nepřeháním a volím převážně čistou vodu. Pokud potřebuji kůži vyčistit, sahám po soli z mrtvého moře a přírodních mýdlech např. s konopím nebo také se solí z mrtvého moře. Pokud vás sůl z mrtvého moře moc pálí, zkuste sůl epsomskou. Občas sáhnu i po ovesné koupeli s konopím, tlumí svědění.

Díky spolupráci s Hillvital zkouším také přírodní mýdlo s měsíčkem lékařským a šampón na atopickou pokožku nebo lupénku. Na promaštění se mi osvědčil Linola Öl Bad z lékárny, ale překvapivě stejné účinky má i o dost levnější polská značka Ziaja. Oleje nepoužívám pokud kůže mokvá!

Nová značka na trhu Mediderm mne obdarovala na vyzkoušení celou jejich řadou pro ekzematickou pokožku. Součástí balíčku byl i šampón a sprchová emulze. Na produktech oceňuji jasnou nálepku „pro osoby TRPÍCÍ ekzémem, lupenkou nebo atopickou dermatitidou. Upřímně se totiž většinou setkávám s nápisy „se sklony k ekzémům„, a to i na výrobcích, které vám doporučí dermatolog. Nemám sklony, jsem jasně převážená! Další obrovské plus je velikost krému, můžete si vybrat až 1 kg balení! To je pro atopiky sen. Přípravky z řady Mediderm neobsahují SLS, parabeny, parfémy a barviva, díky jemné konzistenci se velmi rychle vstřebávají. Produkty mi nezpůsobily podráždění a příjemně se roztírají, kůže je hladká a hydratována. Šampón si nemůžu vynachválit, obsahuje ichtamol a hlava mě ihned přestala svědit!

Produkty značky Mediderm. Šampón, krém a emulze. V tuto chvíli lze zakoupit třeba v Benu.

Na hodně zanícenou kůži a riziko infekce mi ještě pomohla koupel a masti s ichtamolem, který mi zařídila na předpis jedna dobrá duše. Děkuji. Zkuste se zeptat svého dermatologa. Je to černý a smrdí to (mně to vonělo).

Sprcha nebo vana?

Naložení do vany s pěnou jsem milovala. Atopickou kůži byste ale neměli dlouze máchat, rozhodně nečekejte na varhánky jako Denis. Koupele volím pouze ve chvíli, kdy si dopřávám třeba sůl z mrtvého moře na vyčištění ran. Jsem tedy zastáncem rychlé sprchy. Pozor na příliš horkou vodu! Já vím, je to příjemné. Taky jste si někdy opařili kůži, abyste na pár chvil zahnali svědění? Špatná a neúčinná metoda, ale rozumím vám. Co ale naopak uleví je sprcha ledová, nebudete rudí jako rajčata, popoženete lymfatický systém a zkrotíte svědění.

Jak často se mýt?

Tohle je hodně sporné a hodně individuální. Jak již bylo řečeno, voda vysušuje, a tak byste to s mytím neměli přehánět, ale je důležité smýt nečistoty a bakterie, které by mohly způsobit infekce. Za mě je jednou denně maximum. Znám atopiky, kterým vyhovuje mytí třeba i pouze jednou za tři dny. Situace se mění pokud si jdete například zasportovat, zpocená kůže je rájem pro bakterie, proto sprchu neodkládejte. Řiďte se vlastním tělem a vypozorujte si, co si vaše kůže žádá.

Pravidlo tří

Pokud jste o tomto jednoduchém pravidle ještě neslyšeli, určitě čtěte dál. Není to nic složitého. Jedná se o doporučení, které říká, že byste svou pokožku měli po sprchování/koupání namazat maximálně do tří minut! A to z toho důvodu, aby se pokožka neuzavřela a stihla absorbovat následnou péči v podobě vhodných krémů. Čím se mazat jsem popsala v článku zde.

Kvalita vody

Problematika, kterou nemůžete snadno ovlivnit. To, co vám doma z kohoutku teče, vám prostě doma teče. Kvalita vody každým rokem klesá, to je známý fakt. Vliv na kvalitu má hlavně území, kde žijete, ale také třeba potrubí, kterým protéká. Pokožce neprospívá moc chlorovaná voda, plná těžkých kovů a jiných škodlivin. Řešením mou být různá filtrační zařízení, které si lze nechat instalovat. Může se jednat pouze o filtrační „bombu“, kterou přiděláte na hlavici sprchy nebo komplikované filtrační komplety. Před investicí bych doporučila nejdříve vypracovat kvalitní rozbor vaší vody za pomoci specialisty.

Jak o svou pokožku při mytí pečujete vy? Volíte koupel nebo sprchování? V něčem se mnou nesouhlasíte? Všechno mě zajímá 🙂

Znáte někoho ve vašem okolí, kdo trpí atopickým ekzémem nebo třeba lupénkou? Trpíte ekzémem vy sami? Připojte se do uzavřené skupiny.

PS: Nezapomínejte, že i tak je život (a)TOP!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..