kortikosteroidy
Oficiální léčba Topical Steroid Withdrawal

Vše, co potřebujete vědět o topických kortikosteroidech

Co znamená pojem „topický“? 

Pokyny k užívání předepsaných léků zahrnují způsob, jakým má být lék podáván, např. perorálně, nitrožilně, aplikace inhalací, sublingvální aplikace (pod jazyk) atd.

Termín „topický“ popisuje typ medikace, která je aplikována lokálně na určité místo na vnějším povrchu těla, tedy na kůži a sliznici.

Co jsou topické steroidy?

„Kortikosteroidy“, často nazývány pouze „steroidy“, jsou protizánětlivé léky užívané při léčbě široké škály diagnóz. Jsou to synteticky vytvořené hormony podobné těm, které se přirozeně vytváří v kůře nadledvin.

Steroidy napodobují přirozeně se vytvářející hormony v těle jako jsou glukokortikoidy (např. kortizol) a mineralokortikoidy (např. aldosteron). Topické steroidy se liší ve struktuře v závislosti na typu obsaženého syntetického hormonu, který se může vyskytovat samostatně či v kombinaci s jinými hormony vytvořené kůrou nadledvin. 

Tyto adrenální steroidy nijak nesouvisí s tzv. androgenními anabolickými steroidy, které bývají často užívány kulturisty pro nárůst svalové hmoty.

Topické steroidy mají protizánětlivý a imunosupresivní účinek, tlumí zarudnutí a otok a můžou zužovat krevní cévy. Jejich hlavním účelem je utlumit zánět a podráždění kůže.

Jak fungují?

Topické steroidy pronikají do nitra kožních buněk. Obecně se má za to, že lokální kortikosteroidy zastavují chemické reakce způsobující zánět v kožní bariéře, který vzniká při reakci na alergen nebo podráždění.

Chemické látky jako prostalglandiny a leukotrieny vyvolávají zánět, způsobují vazodilataci (rozšíření cév) a dávají signál ke vzniku dalších zánětlivých látek. To má za následek, že postižená oblast kůže zarudne, oteče a svědí.

Topické steroidy zabraňují vzniku těchto látek v kůži a tím snižují zánět a zmírňují související příznaky jako např. svědění. Více o tom, jak fungují kortikoidy, se můžete dočíst zde.

Jsou kortikosteroidy podávané lokálně bezpečnější, než kortikosteroidy podávané orálně či nitrožilně?

Topická, tedy lokální medikace má obecně omezenou absorpci, zatímco léky užívané ústy nebo injekcí se vstřebávají systémově. Vstřebávání lokálních kortikosteroidů se však může značně lišit v závislosti na mnoha faktorech:

  • Věk – U dětí, či naopak starších lidí je kvůli tenké kůži absorbce vyšší. Děti mají také větší poměr tělesného povrchu k hmotnosti a jsou méně schopné metabolizovat léky.
  • Tloušťka kůže – Tenkou kůží se vstřebává větší množství kortikosteroidů než kůží tlustší. Tloušťka kůže závisí na věku člověka a oblasti na těle. Oblasti se ztenčenou kůží: oční víčka, obličej, genitálie. Kůže se taky může ztenčovat v důsledku vysoké účinnosti kortikosteroidů, dlouhodobého užívání, popř. kombinací obou.
  • Stav kůže – Vstřebávání je vysoké, pokud má kůže praskliny, otevřené rány či léze. Velký vliv na absorpci má také typ léze, na které jsou kortikosteroidy aplikovány.
  • Procento ošetřené plochy těla – Aplikace na větší povrchy těla umožňuje větší absorpci zvláště u dětí, které mají obecně vyšší poměr povrchu těla k tělesné hmotě. V příbalových letácích léčiv s kortikosteroidy se na příklad uvádí: „Pediatričtí pacicenti, kteří aplikují kortikosteroidy na více než 20% těla se vystavují většímu riziku útlumu HPA osy (zrdoj: Momemtasone furoate cream 0.1%).
  • Doba užívání – Dlouhodobé užívání kortikosteroidů bez přestávek zvyšuje absorpci. „Neužívejte kortikosteroidy déle než dva až čtyři týdny… lékař, který vám kortikosteroidy předepíše, by se vám měl snažit vytvořit bezpečný a efektivní plán tak, aby lék nebyl aplikován denně, zejména pak na citlivější oblasti.“ (zdroj: National Eczema Association)
  • Vehikulum (nosič) – Masti se vstřebávají více než krémy, krémy více než emulze atd. (Pozn. překl.: mast: obsah vody < 20%, krém: obsah vody > 20%, emulze = řídká konzstence, vysoký podíl vody).
  • Okluze – Oblasti ošetřené kortikosteroidy následně přikryté přiléhavým pyžamem nebo oblečením, obvazy, zábaly a jiné prostředky zvyšují vstřebávání kortikosteroidů.
  • Lokalizace – Na určitých místech na těle je schopnost vstřebávání kortikosteroidů větší, např. na místech, kde dochází ke tření (mezi stehny, hýždě, pod prsy), na obličeji, genitáliích, očních víčkách a v podpaží. 
Vstřebávání kortikosteroidů
  • Používání více druhů přípravků s kortikosteroidy – Může se stát, že vám lékař přípravek s kortikosteroidy předepíše bez ohledu na to, zda vám již byl předepsán jiným lékařem (praktický lékař, dětský lékař, alergolog, dermatolog atd.). Často se také stává, že je pacientovi předepsáno více druhů přípravků s kortikosteroidy, tedy nejen lokální, ale také např. ve formě tabletek, nosních sprejů, inhalátorů, očních kapek aj. Používání více druhů kortikosteroidů najednou má kumulativní efekt.

Účinnost lokálních kortikosteroidů

Účinnost je míra aktivity léčiva vyjádřená v množství potřebném k vyvolání účinku určité intenzity. Vysoce účinné přípravky vyvolají větší odezvu při nižší koncentraci obsažených kortikosteroidů a naopak.

Lokální kortikosteroidy jsou klasifikovány do skupin podle účinnosti na I. slabé, II. středně silné, III. silné, IV velmi silné. 

Účinnost je určována různými způsoby. Během vazokonstrikčního testování dochází po aplikaci přípravku s lokálními kortikosteroidy ke zblednutí kůže v důsledku zúžení cév. Vyhodnocením míry zblednutí je pak určena účinnost kortikosteroidu.

Metoda potlačení mitotického indexu naopak hodnotí antiproliferativní aktivitu kožních buněk, které byly ošetřeny lokálními kortikosteroidy, což způsobuje zhoršení schopnosti buněčného dělení. Měřením tloušťky kůže před a po léčbě lokálními kortikosteroidy se hodnotí schopnost těchto látek způsobit potenciální atrofii kůže.

Věk pacienta je hlavním faktorem pro stanovení vhodné síly účinnosti kortikosteroidů.

Jaké jsou vedlejší účinky lokálních kortikosteroidů?

Vedlejší účinky se dělí do dvou kategorií: systémové a lokální.

Systémové vedlejší účinky se vyskytují v tkáních vzdálených od místa kontaktu s kortikosteroidy. Kortikosteroidy se vstřebávají do krevního oběhu a ovlivňují tělesné systémy jako jsou oči, endokrinní a gastrointestinální systém a kosterní soustava. 

Lokální vedlejší účinky nepříznivě ovlivňují kůži v místě aplikace lokálních kortikosteroidů.

Systémové vedlejší účinky

  • Cushingův sysndrom: Endokrinologické onemocnění způsobené chronickým zvýšením kortizolu (např. při dlouhodobém užívání kortikosteroidů).
  • Útlum HPA osy: HPA osa je jednou z hlavních endokrinních jednotek, která monitoruje hormony v těle a reguluje jejich hladinu uvolňováním jiných stimulačních nebo inhibičních hormonů. Potlačená aktivita HPA osy je charakterizována sníženou hladinou kortizolu a může se objevit v důsledku suplementace syntetického kortizolu pomocí přípravků s lokálními kortikosteroidy. Postižení může být omezeno pouze na nadledviny, může se však rozšířit na hypotalamus a hypofýzu a jejich příslušné hormony. 
  • Hyperglykemie/diabetes 2. typu: Kortikosteroidy zvyšují inzulinovou resistenci, čímž způsobují dlouhodobé zvýšení hladiny glukózy v krvi.
  • Hypertenze: zvýšení krevního tlaku
  • Hypertrichóza: nadměrný růst ochlupení
  • Oční vady: šedý zákal, zelený zákal, oční hypertenze
  • Osteoporóza: řídnutí kostí
  • Porucha růstu: V důsledku potlačení funkce HPA osy dojde ke snížení činnosti hypofýzy, což vede k zastavení růstu u dětí.
  • Syndrom TSW (Topical Steroid Withdrawal): znám také pod zkratkami TSA (Topical Steroid Addiction) a RSS (Red Skin Syndrome), může vzniknout po aplikaci lokálních kortikosteroidů za lékařským či kosmetickým účelem. Je charakterizován zarudlou svědící zapálenou kůží, která se projeví po vysazení, někdy již během léčby kortikosteroidy. Pro efektivní léčbu TSW syndromu je nutné úplné vysazení lokálních kortikosteroidů, což vede k projevům mnoha dlouhodobých systémových i lokálních vedlejších účinků.

Lokální vedlejší účinky

Lokální vedlejší účinky jsou takové, které se projevují lokálně, tedy v místě aplikace přípravku.

  • Zarudnutí, štípání, citlivost kůže
  • Periorální / periokulární dermatitida – zarudnutí, drobné červené pupínky, loupající se kůže doprovázená svěděním a pálením okolo úst nebo očí. Projevuje se sekundárně při aplikaci kortikosteroidů na obličej ať už záměrně či neúmyslně
  • Rosacea
  • Exacerbace bakteriálních a mykotických kožních infekcí – impetigo, MRSA (zlatý stafylokok), tinea incognito
  • Kontaktní dermatitida – způsobena zejména konzervačními látkami v přípravcích, v lanolinu či v jiných nosičích
  • Pomalé hojení ran – Lokální kortikosteroidy tlumí reakce imunitního systému, což vede k pomalému hojení zánětu v těle
  • Hyper- nebo hypopigmentace – změny v zabarvení kůže (dočasné ztmavnutí, či naopak zesvětlení)
  • Atrofie kůže – ztenčená křehká kůže
  • Náchylnost na tvorbu modřin
  • Strie – úzké pruhovité lesklé jizvy na kůži
  • Teleangiektázie – rozšířené kožní vlásečnice v podobě drobných červených nebo fialových shlukovitých pavoučkovitých nitek

Přeloženo od neziskové organizace ITSAN (The International Topical Steroid Awareness Network)Překlad i šíření informací povoleno.

Tento článek nenahrazuje lékařskou péči.

Už mě sleduješ na Instagramu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..